Dożynki

Tegoroczne Dożynki już za nami. Organizatorami byli: Soleckie Centrum Kultury, Urząd Miejski oraz Sołectwo Przyłubie. Tradycyjnie obchody tego rolniczego święta rozpoczęliśmy od Mszy Św. która odprawiona została na terenie dożynkowym przez księży z soleckich parafii: Andrzeja Stachowicza, Grzegorza Grobelnego, Franciszka Nowakowskiego i Jerzego Celkowskiego. Nie zabrakło barwnego korowodu, który poprowadzili Starościna i Starosta Dożynek – Jadwiga Szulc i Andrzej Stachelek oraz włodarze miasta z Burmistrzem Adamem Michalakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Chojnackim na czele. Wspólnie z mieszkańcami Solca Kujawskiego celebrowaliśmy polską tradycję dzielenia się chlebem i wspólnie się potem bawiliśmy!
A do tańca i zabawy porwali nas: Zespół Folklorystyczny „Solecczanie”, Zespół „Inwencja”, młodzieżowy zespół „New Vioces” oraz „Three One” z Soleckiego Centrum Kultury, Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw”, Zespół Folklorystyczny „Spod Strzechy”, Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”, Bajorek oraz zespoły Redlin i Etna.
 
Czekało na Państwa również sporo atrakcji: swoje stoiska przygotowały Sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, soleckie osiedla oraz Firma Drobex, która tradycyjnie częstowała mieszkańców kiełbaskami i drobiarskimi przysmakami. Były dmuchańce, brokatowe tatuaże i mnóstwo atrakcji!
 
Rozstrzygnęliśmy również konkurs na najładniejszą kompozycję dożynkową. W tym roku nagrodę główną zdobyło Sołectwo Przyłubie, I miejsce zajęło Osiedle Toruńskie, II miejsce – Sołectwo Otorowo Makowiska, III miejsce – ROD Nad Torem. Nie zabrakło również wyróżnień. Jury było bardzo hojne i postanowiło docenić wszystkich uczestników konkursu: Osiedle Staromiejskie, Sołectwo Chrośna, KGW Kujawska, Osiedle Robotnicze, ROD Transportowiec, ROD Bratek, Osiedle Leśne. 
 
Organizacja tegorocznych Dożynek to ogromne przedsięwzięcie techniczne i logistyczne w którym zespół Soleckiego Centrum Kultury mógł liczyć na ogromne wsparcie Firmy Drobex – której serdecznie dziękujemy. Za  pomoc dziękujemy ZGK w szczególności zespołowi Joanny Zakrzewskiej. Bardzo zaangażowany przy był także Dariusz Chojnacki – rolnik i Przewodniczący Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim – serdecznie dziękujemy za pomoc i dyspozycyjność. O to by nie zabrakło namiotów, których tym razem potrzeba było bardzo dużo, zadbały firmy: Aljot, Autos i Usługi Ogólnobudowlane i Remontowe Szewczyk Józef – dziękujemy. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Policja i WOPR – również jesteśmy wdzięczni.  Bardzo pomogła nam OSP Solec Kujawski i Restauracja „Spoko”. Specjalne podziękowania kierujemy do Orkiestry OSP Solec Kujawski za oprawę muzyczną i Zespołu Folklorystycznego „Solecczanie” za uświetnienie swoim śpiewem obrzędu dożynkowego.
 
My jako Zespół Soleckiego Centrum Kultury, dumni jesteśmy z tego, że zdołaliśmy udźwignąć ciężar organizacyjny tego wydarzenia. Dziękujemy mieszkańcom za liczny udział i przychylne opinie.
FOTORELACJA

fot. Bartosz Pelikant

Zapraszamy…

Występy Dożynkowe, zaraz po Mszy polowej i obrzędzie dożynkowym rozpocznie ok. godz. 15:30 Zespół Folklorystyczny „Solecczanie”.
Zespół powstał w 1987 r. jako amatorski zespół ludowy „Solecczanki”, którego założycielkami były kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. W 1988 r. do zespołu dołączył solista. Od tej chwili zespół przyjął oficjalną nazwę „Solecczanie”. Przez wszystkie lata swej działalności zespół bierze czynny udział w uroczystościach na terenie Solca Kujawskiego oraz w licznych Przeglądach Amatorskich Zespołów Ludowych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.
Zespół Wokalny Seniorów INWENCJA powstał w 1997 przy Klubie Seniora, działającym przy SM „Transportowiec”. Pomysłodawcą powstania zespołu był Pan Zygmunt Wojtczak. Po pewnym czasie grupa trafiła do Soleckiego Centrum Kultury, pod opiekę Pana Józefa Guździoła. W 2007 zespół „przejął” Pan Tomasz Rudny i prowadzi grupę do chwili obecnej. Zespół uświetnia uroczystości patriotyczne, dożynkowe i religijne, wieczory historyczne i poetyckie w Solcu Kujawskim. Grupa występuje także podczas imprez rozrywkowych i biesiadnych oraz na przeglądach twórczości seniorów. Ma na swoim koncie wiele koncertów i recitali. 18 maja 2023 r. Grupa obchodziła swój Srebrny Jubileusz – 25 lecie Zespołu!
Występy dożynkowe uświetnią również dwa zespoły działające przy Soleckim Centrum Kultury pod kierunkiem Sławomira Przybysza. A są to: młodzieżowy zespół „New Vioces” oraz „Three One”. Ten ostatni tworzą: Emilia Gdaniec, Natalia Krzemieniecka i Maja Milewska. Mamy nadzieję, że te trzy urocze Panie o cudownych głosach oraz nasza młodzież mają już w Solcu Kujawskim swoich fanów. Zapraszamy serdecznie na kolejny występ!
Zespół folklorystyczny „Dzieci Kujaw” powstał w 1997roku i działa przy Brzeskim Centrum Kultury i Historii Wahadło w Brześciu Kujawskim. Choreografem zespołu jest Pan Maciej Mielczarski, a kierownikiem muzycznym Pan Tomasz Majchrzak.
 
Zespół składa się z 3 grup wiekowych: 2 dziecięce  i młodzieżowa.
 
Repertuar zespołu opiera się głównie na  autentycznym folklorze kujawskim. W programie posiada zabawy i tańce  kujawskie, ale także tańce łowickie,  krakowskie, rzeszowskie, warmińskie oraz tańce narodowe – polonez z mazurem.
 
W ostatnich  latach zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień: na Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku w w roku 2015 i  2016 – I miejsce a w 2017 r. III miejsce. Zespól zajął także I miejsce na Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu w 2015 r. Dwukrotnie, w roku 2015 i 2016 brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Folklor Świata” w Zduńskiej Woli. W roku 2017 i 2018 zespół brał  udział w Ogólnopolskim  Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Z przytupem” w Zakrzewie. W roku 2018 – zespół zajął II miejsce w V Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu oraz II miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów folklorystycznych „O kujawski wianek” we Włocławku. W roku 2019 – III miejsce w VI Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w  Sierpcu, II miejsce na  26 Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”  w  Baranowie Sandomierskim oraz – I miejsce na 48 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. W 2021 roku –  III miejsce w kategorii młodzieżowych zespołów pieśni i tańca oraz III miejsce w kategorii dziecięcych zespołów pieśni i tańca do 14 lat w IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek” we Włocławku. W roku 2022 – I miejsce w 49 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku  oraz podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” we Włocławku I miejsce zdobyła  grupa młodsza,  a grupa młodzieżowa wywalczyła miejsce III. W 2023 r grupa średniaki i maluszki zdobyła III miejsce na 50 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku oraz grupa dziecięca zajęła III miejsce  i nagrodę publiczności na XI Ogólnopolskim Festiwal zespołów folklorystycznych O kujawski wianek we Włocławku a grupa młodzieżowa na tymże festiwalu zajęła miejsce II. W roku 2024 dzieci wytańczyły III miejsce w X Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu.
 
Skład kapeli: akordeon – Tomasz Majchrzak, bęben- Anna Szczepaniak.
 
Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy”– to czternastoosobowy zespół prezentujący muzykę kujawską, działający przy Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”  w Brześciu Kujawskim. Zespół propaguje autentyczny folklor Kujaw w pieśniach, tańcach i obrzędach.
 
Grupę tworzą osoby, których połączyła pasja śpiewania i miłość do ziemi kujawskiej. Twórcą zespołu był wspaniały muzyk i folklorysta pan Tadeusz Zieliński. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Pan Tomasz Majchrzak , a opiekę nad zespołem prowadzi obecnie pani Anna Szczepaniak.
 
Zespół bierze udział w licznych przeglądach festiwalach zdobywając nagrody: III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nakle w 2011 r , w tym samym roku zespół zdobył III miejsce na XXX Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku.  W 2013 roku zespół zdobył II miejsce oraz wyróżnienie dla kapeli ludowej w Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Aleksandrowie Kujawskim oraz III miejsce na Festiwalu muzyki Kujawskiej „Bliżej korzeni” w Raciążku. Rok 2014 również obfitował w sukcesy. Zespól otrzymał nagrodę specjalną podczas 43 Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. III miejsce podczas Festiwalu Muzyki Kujawskiej „Bliżej Korzeni” w Zbrachlinie oraz nagrodę Grand Prix w Przeglądzie Seniorów w Aleksandrowie. W roku 2015 zespól ponownie wywalczył Grand Prix w Aleksandrowie oraz zajął 1 miejsce wśród zespołów folklorystycznych na Przeglądzie w Chełmnie. W roku 2016 zespól zajął 2 miejsce na 45 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku . W 2017 r solistka zespołu Agata Kubajka zajęła 3 miejsce w 46 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku w kategorii soliści. W roku 2019 zespół  zdobyły wyróżnienie w kategorii grup śpiewaczych  podczas 28 Festiwalu Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w  Szprotawie woj., Zielonogórskie. W 2021 roku zespół zdobył wyróżnienie w I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” organizowanego przez Centrum Kultury Gminy Kutno. W 2022 roku  na II Ogólnopolskim Festiwalu  Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” w Leszczynku  zespół zdobył Nagrodę  Publiczności a w 2024 r na tymże Festiwalu zespół zdobył II miejsce.
 
Skład kapeli: akordeon – Tomasz Majchrzak, bęben – Anna Szczepaniak
Zespół powstał w maju 1985. Od 1990 r. i działał pod skrzydłami Włocławskiego Centrum Kultury. Od 2013 r., w ramach Centrum Kultury „Browar B.” Przez wszystkie lata swojej działalności dał ok. 1400 koncertów. Występował wielokrotnie we Francji, Anglii, Włoszech, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, na Białorusi, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Rosji, Turcji, Bułgarii i północnej Walii. Od 2003 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Kierownikiem zespołu, instruktorem, choreografem, jest Pan Maciej Mielczarski.
Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” mieliśmy okazję już w Solcu Kujawskim gościć dwukrotnie – w ubiegłym roku na wydarzeniu pn. „Poczuj Kujawy” oraz na tegorocznej Nocy Świętojańskiej.
BAJOREK – to młody wokalista na polskiej scenie muzyki tanecznej. Zadebiutował w 2019 r. piosenką „Pytasz mnie”. Ma na koncie wiele przebojów, którymi skradł serca swoich fanów. Wśród nich: „Ona Wymiata”, „Jestem niewinny”, czy „Kosmos”. Współpracował z takimi zespołami jak: Milano, Top Girls, Boys, Jorrgus, Extazy. Wspólnie z tymi artystami nagrał takie piosenki jak: „To moje miasto”, „Przeznaczeni”, „To zmieni się”. Występował na takich scenach jak: Pożegnanie Lata w Iłowie, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej, Sylwester z dwójką (jako chórzysta zespołu Milano), Wakacyjna Trasa Dwójki LATO MUZYKA ZABAWA (jako chórzysta zespołu Milano). Oprócz tego wystąpił w programie Szansa Na Sukces. Występował również gościnnie w trasie jubileuszowej zespołu Akcent- Zenon Martyniuk oraz jako support zespołu BOYS podczas letnich tras koncertowych. Za swoje największe osiągnięcie uważa jednak wystąpienie na koncercie „Roztańczony PGE Narodowy”.
Redlin to mocna dawka światowego folku w nowoczesnym, profesjonalnym i żywiołowym wykonaniu. Zespół powstał w 2000 roku i od początku swego istnienia inspirował się szeroko rozumianą muzyką folk. Pierwsze lata działalności grupy koncentrowały się wokół muzyki celtyckiej, co zaowocowało autorskim albumem pt. „Intro”. Różnorodność zainteresowań muzyków doprowadziła jednak wkrótce do poszerzenia repertuaru o utwory inspirowane folkiem światowym. Powstał kolejny album – „Cztery strony”, zawierający muzykę już nie tylko celtycką, ale m.in. rosyjską, węgierską, amerykańską i polską.

Charakterystyczną cechą formacji jest pop-rockowe brzmienie i wielka ekspresja muzyków, którzy niejednokrotnie potrafią zejść ze sceny, bawić się wraz z publicznością, a także nawiązywać z nią swoisty dialog. REDLIN, oprócz odegrania już ponad 1000 koncertów na terenie całej Polski i poza jej granicami, był również gościem stacji telewizyjnych i radiowych. Gra z prawdziwą radością, która dzieli się z fanami. Zawodowi muzycy i oryginalne stroje czynią z występów grupy prawdziwy folkowy show zagrany w formie pop-rockowej.

Zespół i tym razem przygotował ciekawy, oryginalny i wyjątkowy w swoim brzmieniu koncert. Przygotujcie się na najlepszy folkowy SHOW w Polsce!!! Redlin to gwarancja najlepszej zabawy!!! Każdy koncert zespołu jest ZACHWYCAJĄCYM WIDOWISKIEM!!! Musicie to zobaczyć!!!

Zespółem ETNA zpewnością zaspokojone zostaną wszelkie muzyczne gusta! Bogaty repertuar i umiejętność porwania wszystkich do zabawy to tylko jeden z atutów zespołu.
Z zespołem ETNA będziemy bawili się do końca DOŻYNEK, czyli do godz. 22:00.

Zobacz
Podobne



DOŁĄCZ DO NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ!

Otrzymasz najnowsze informację związane z Soleckim Centrum Kultury.