Szukaj

Dowiedz się o nas więcej

Demagogom od siedmiu boleści Zakładamy dziś szlaban na usta Tolerancja niech tutaj zagości Ludzie przecież mają różne gusta”

Ten fragment autorskiej piosenki kabaretu „Szlaban” jest najlepszym mottem tego wszystkiego, co dzieje się pod dachem i nie tylko, co firmuje SOLECKIE CENTRUM KULTURY

W tym roku Placówka nasza obchodzi 35. urodziny i jak gołym okiem widać – dojrzewa z dnia na dzień, prowadząc bogate życie codzienne i odświętne. Mamy nadzieję, że zauważają to przede wszystkim odbiorcy naszych propozycji, mieszkańcy Solca Kujawskiego

SOLECKIE CENTRUM KULTURY w artystycznych programach i plenerowych imprezach stara się zajmować obszarami tematycznymi i społecznymi, które określić można przy pomocy prostych słów: serdeczność, integracja, uśmiech, łagodność obyczajów, wrażliwość na sztukę i walka z przemocą

SOLECKIE CENTRUM KULTURY ma swoje firmowe imprezy, które wychodzą daleko poza granice Solca Kujawskiego. Największym autorskim projektem Reginy Osińskiej jest Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych – „Terapia Śmiechem”. To nie tylko przegląd, ale także batalia o znaczenie śmiechu w rehabilitacji osób upośledzonych. Swoje znaczenie i rozgłos mają już Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich „Teatr po pracy”, pokazujące jak teatr może być szlachetnym hobby dla osób dorosłych o różnych zawodach, czego żywym przykładem jest Grupa Teatralna SCK „Szlaban”


Regina Osińska – dyrektor Soleckiego Centrum Kultury w latach 1993-2022.

Rodowita solecczanka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 1980-1983 dyrektor domu kultury w Golubiu – Dobrzyniu, następnie dyrektor Soleckiego Centrum Kultury w Solcu Kujawskim. Propagatorka zajęć innowacyjnych, międzypokoleniowych, wspierania działań seniorów i osób nie w pełni sprawnych. Do których zalicza się akcję „Małe Ojczyzny” (1996) mający na celu popularyzowanie lokalnej twórczości, „Dzień Serdecznych” (2001). Miłość do teatru zaowocowała zaproszeniem wielkich sław, autorskimi projektami, wśród nich: Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich „Teatr po pracy” (2005), Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych – „Terapia Śmiechem”.

Zajmowała się reżyserowaniem przedstawień w teatrze Szlaban. Stworzyła Teatrzyk Kukiełkowy PoMIMO, a postaciom z przedstawień użyczyła swojego głosu. Nominowana do tytułu „Człowieka roku”. Niczym jeden z jej obrazów przedstawiający „Człowieka orkiestrę” – kobieta wielu talentów: pisała teksty literackie, scenariusze, zachwycała zdolnościami oratorskimi, w wolnych chwilach malowała, tworzyła. Pani Regina Osińska wszechstronne umiłowanie do sztuki przejawiało się w każdym działaniu. Od animacji dla dzieci, po organizację czasu wolnego dorosłych i seniorów, spotkań poetyckich, edukacyjnych, muzycznych o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Organizatorka niezliczonych wystaw.

Zapoczątkowała galerię HOMO FABER. Powołała Galerię Ludzi Kreatywnych oraz Galerię Debiutów, promując twórczość młodych talentów. To dzięki działaniom Reginy Osińskiej kino wróciło do Solca, a Kino Kultura cieszy widzów w każdym wieku. Pomysłodawczyni „Kantoru Wymiany Myśli” – spotkań, które otwierały nowe horyzonty i przybliżały światopogląd wielu ludzi: dziennikarzy, duchownych, satyryków, aktorów oraz innych twórców. Do końca wrażliwa na potrzeby innych – ostatni zorganizowany koncert „Solidarni z Ukrainą” (marzec 2022). Współtworzyła przestrzeń kulturalną z trzema pokoleniami. A to dziedzictwo kontynuowane jest po dziś dzień.

Więcej
artykułów



DOŁĄCZ DO NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ!

Otrzymasz najnowsze informację związane z Soleckim Centrum Kultury.