Szukaj

„Cztery Pory Roku w Poezji – Wietrzne powroty”

Zo oknami wietrznie i deszczowo … a w Galerii Homo Faber, Soleckiego Centrum Kultury atmosfera ciepła i przyjemna. A wszystko za sprawą grona soleckich poetów, którzy po raz kolejny spotkali się na wieczorze poetyckim pn. „Wietrzne powroty”. Po raz kolejny podziielili się z nami fragmentami swojej twórczości – za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Wieczór uświetnili również muzycy: wokalistka Marcelina Bociek oraz towarzyszący jej Sylwester Bugajak na gitarze i Daniel Pradella na pianinie – dziękujemy za wspaniały koncert.
Jak zawsze mogliśmy liczyć na niezawodną Danutę Adamczyk, której zdjęcia prezentowane były w czasie trwania wieczoru – serdeczne podziękowania.
Mamy nadzieję, że soleccy wielbiciele poezji i tym razem nie wyszli zawiedzeni.
Kolejne poetyckie spotkania w planach – tak zapowiedział dyrektor SCK Pan Tomasz Rudny.
FOTORELACJA

fot. Bartosz Pelikant

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Cztery Pory Roku w Poezji”

Jesienna edycja wieczoru odbędzie się pod nazwą „Wietrzne powroty”, 16 listopada 2023 o godz. 18:00 w Galerii Homo Faber, Soleckiego Centrum Kultury.

Swoje wiersze zaprezentują: Anna Chwałek, Magdalena Borkowska, Justyna Kubiak, Bogusława Matusiak, Grażyna Rochna-Woźniak, Urszula Mruk, Milena Touściuk i Mirosław Woźniak.

Poetom towarzyszyć będzie prezentacja fotografii wszystkim znanej soleckiej fotograficzki Danuty Adamczyk. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Marcelina Bociek. Towarzyszyć jej będą: Daniel Pradella – pianino oraz Sylwester Bugajak – gitara.

Marcelina Bociek – bydgoszczanka, laureatka wielu konkursów i festiwali wokalnych. Z wykształcenia filolog polski i logopeda, na co dzień dziennikarka telewizyjna i wokalistka. Człowiek mnóstwa pasji, z których największe to muzyka, poezja i podróże. Uśmiechnięta, zakochana w naturze dziewczyna, która chwile wolne od miejskich obowiązków spędza w górach lub nad mazurskimi jeziorami – tam wycisza się i szuka natchnienia.

Sylwester Bugajak – student Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie gitary na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Na co dzień wykonuje różne gatunki muzyki jazzowej oraz rozrywkowej, a także komponuje i aranżuje.

Daniel Pradella – wibrafonista, pianista, aranżer. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej na instrumentach perkusyjnych oraz absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa specjalność wibrafon jazzowy oraz fortepian jazzowy.

Podczas koncertu muzycy zaprezentują utwory z szeroko pojętego nurtu piosenek poetyckich i poezji śpiewanej. Będzie można usłyszeć twórczość m. in. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego czy Jana Wołka, a także autorską wokalistki. 

Anna Chwałek – mieszkanka Solca Kujawskiego. Uczestniczka zajęć na Uniwersytecie III Wieku, gdzie rozwija swoje zainteresowania. Ponieważ ma duszę „humanistycznego wrażliwca” najbardziej lubi przelewać swoje myśli i refleksje na papier – w formie wierszy. Pisze „od zawsze”, bo ta pasja otwiera jej drzwi do innej rzeczywistości, daje poczucie spełnienia w „swojej myśli” i dzielenia się z innymi swoją wrażliwością.

Magdalena Borkowska – kobieta zarazem rozważna i romantyczna, energiczna i szalona.
Zakochana w mężu Mariuszu i dzieciach: Martusi i Mateuszu. Nie wyobraża sobie życia bez wiary, miłości, przyjaźni i oczywiście bez poezji. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w liceum. Wierzy, że to Pan Bóg obdarzył ją tym talentem… Jako nastolatka wzięła udział w projekcie AKT (Artystyczna Książka Telefoniczna), organizowanym przez SCK. Jej małym sukcesem jest fakt, iż jeden z wierszy pt. „Wcześniaki” został zaprezentowany na wystawie fotografii Marleny Hypszer pod tym samym tytułem.
W międzyczasie pisała fraszki, wiersze, piosenki skrzętnie chowane do szuflady… niekiedy przedstawiała cząstkę swoich przemyśleń w kościołach (publikacje w Biuletynie Informacyjnym KECh) czy też publikując na swoim profilu na Facebooku…
W 2018 r. w SCK odbył się jej debiutancki wieczór poezji ,,Szczypta słodkości, trochę żenady czyli małe co nieco z szuflady”.
Ci, którzy Ją znają twierdzą, że wystarczy rzucić Jej temat i w ciągu godziny ma gotowy tekst. ,,I to prawda – jak mówi autorka – sama nie wiem jak to robię tym bardziej twierdzę, że to dar niebios. – Piszę z potrzeby duszy, mając nadzieję, że to kogoś poruszy… Ze zainspiruje, do przemyśleń pobudzi Myślę, że pisanie nigdy mi się nie znudzi”.

Justyna Kubiak – z urodzenia bydgoszczanka, ale od 16 lat mieszka w Solcu Kujawskim. Marzyła o tym by być opiekunką w żłobku, nauczycielką historii albo dziennikarką. Została bibliotekarką, pracuje w Bibliotece UKW w Bydgoszczy. Ostatnio, z wielką przyjemnością opiekuje się tam „zbiorami specjalnymi”. Przepiękne stare księgi, rękopisy oraz inne zasoby tychże zbiorów przypomniały jej o pewnych dawnych zainteresowaniach i zainspirowały do… pisania! Dosłownie i w przenośni. Organizuje m.in. warsztaty ręcznego pisania w różnych stylach kaligraficznych. A poezja? Towarzyszka życia „od zawsze”, choć wiedzieli o tym nieliczni… Tytuł, jej jedynego jak dotąd tomiku poezji brzmi… „Kaligrafia”.

Bogusława Matusiak – urodzona w Bydgoszczy. Solecczanka od 33 lat. Pisze od wielu lat, ale dopiero od kilkunastu swoje wiersze udostępnia na portalach poetyckich. Pierwszym, który pozwolił jej na rozwój jest to Dziennik Literacki „E-Literaci”. Odważyła się wtedy na publikacje na innych stronach, jak również na udział w konkursach poetyckich. Odkąd nie pracuje, ma o wiele więcej czasu na pisanie wierszy i doskonalenie warsztatu. Na koncie ma szereg osiągnięć literackich oraz jest laureatką literackich konkursów. Jest również autorką trzech tomików: „czas równoległy”; „Czas wygładza od środka” oraz „Pytasz mnie o wczorajsze poziomki”. Wzięła udział w Zeszytach Literackich Dziennika E-Literaci: „Dla Jana Pawła II” i „Dla Matki” – 2014 oraz w I Antologii „Pomocne słowo” – 2014.

Grażyna Rochna-Woźniak – Rodowita solecczanka, nauczyciel bibliotekarz. Od prawie 30 lat animator i uczestnik wielu działań kulturalnych na terenie Solca Kujawskiego, Bydgoszczy i Kruszwicy. Od 2009 r. członek Związku Literatów Polskich – oddział w Warszawie oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Autorka pięciu tomików poetyckich. Debiut książkowy to rok 1994. Wcześniej jej wiersze ukazały się w czasopismach dla dzieci i młodzieży. Jest laureatką przeszło 20. konkursów o zasięgu ogólnopolskim.
Publikowała w wielu czasopismach, m.in.. „Akant”, „Metafora”, almanachach, brała udział w audycjach radiowych, prowadziła warsztaty poetyckie z dziećmi, podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Zasiadała w jury konkursów poetyckich oraz recytatorskich.
Jest pasjonatką recytacji i swoją pasję przenosi na uczniów. Od wielu lat w SP nr 1 prowadzi akcję Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Konkurs Recytatorski „Wersik”.
W 2018 roku otrzymała Medal im. Jakuba Wojciechowskiego za krzewienie kultury robotniczej, w 2022 roku odebrała honorową odznakę Ministra Kultury i Sztuki „Za zasługi dla kultury polskiej”. Jest szczęśliwą matką nastolatków Zoi i Tymona.

Urszula Mruk – z wykształcenia ekonomista i matematyk. Obecnie szczęśliwa emerytka. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i otwarta na ludzi. Jak sama mówi: „swój czas wykorzystuję, jak umiem: zajmuję się pisaniem, malowaniem – a właściwie bardziej wykonawcami – artystami, którzy tym się zajmują. Sama piszę od 17 roku życia – przeważnie do dolnej szuflady. Dla moich wnuków, prawnuków, może dla kogoś… …moje motto w życiu to WIDZIEĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA”.

Milena Touściuk – na co dzień fryzjerka – to Jej praca i pasja jednocześnie. Od wczesnych lat dzieciństwa towarzyszy jej poezja. Jak sama mówi: „jej obecność pozwala mi odkrywać inny obraz codziennego życia i zamykać go w swych utworach”. Ma na swoim koncie między innymi udział w slamie ogólnopolskim, w projekcie Soleckiego Centrum Kultury AKT (Artystyczna Książka Telefoniczna) oraz autorski wieczór poetycki.

Mirosław Woźniak – pochodzi z Rożniat pod Kruszwicą. Do Solca przeprowadził się w 2007 r. Wiersze pisze od 1981 roku. Wieloletni uczestnik Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki oraz Inowrocławskich Spotkań Artystycznych. Swoje wiersze publikował w almanachach, w czasopiśmie „Własnym Głosem” oraz Gazecie Pomorskiej. Laureat nagród podczas OLSP.
Prywatnie – mąż soleckiej poetki Grażyny Rochny-Woźniak, wspólnie wychowują dwoje dzieci i w czasie wolnym podejmują wiele działań na polu kultury ale również harcerstwa.
Jego poezja niesie silny związek z naturą, ale również fascynację historią oraz genealogią rodziny pochodzącej z Kresów. Również praca zawodowa na stanowisku dyżurnego ruchu ma bardzo znaczący wpływ na wiersze, w których życie – jak piękna podróż, biegnie z bagażem doświadczeń, które autor przyjmuje z ogromną pokorą i wiarą.

Danuta Adamczyk – solecczanka od urodzenia. Szczęśliwa matka i babcia. Od lat jest miłośniczką fotografii, która stała się jej sposobem na życie. Również ogromna miłośniczką Solca Kujawskiego. Jest osobą aktywnie uczestniczącą w życiu miasta. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i uczestniczką wielu wystaw zbiorowych w Solcu Kujawskim i poza nim. Uczestniczyła w niezliczonych konkursach i plenerach fotograficznych.

Zobacz
Podobne

Wakacje z SCK

Wakacje! Znowu są wakacje! To czas dobrej zabawy i spełniania pragnień, ale jest to też idealny czas na próbowanie nowych aktywności!DOŁĄCZ DO NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ!

Otrzymasz najnowsze informację związane z Soleckim Centrum Kultury.