„Poczuj Kujawy” – Kujawska Opowieść – Prowadzący

Dziennikarka z KUJAW. Jej dorobek to m.in. : publicystyka w  znanym ogólnopolskim tygodniku  „Profile” (1979-1990), później także stanowisko sekretarza redakcji „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, zastępcy redaktora naczelnego czasopisma „Diabetyk” oraz redaktor naczelna kwartalnika „Agroenergetyka” – zajmującego się odnawialnymi źródłami energii. Przez wiele lat – na antenie TV Bydgoszcz (1990-2002), tworzyła także swoje autorskie programy „Panorama Wsi” i „Studio Inicjatyw Gospodarczych”. Za te właśnie – otrzymała m.in.: dwukrotnie nagrodę „Pryzmat”, przyznawaną przez jury pracujące pod przewodnictwem prof. Leszka Balcerowicza oraz nagrodę „Pro Publico Bono” przyznaną przez prof. Jerzego Buzka oraz dwie nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także liczne wyróżnienia za publikacje na temat BHP pracy, w tym pracy na wsi przyznawane przez KRUS. 

Po odejściu z Telewizji Polskiej wiele lat pracowała w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” (2002-2012), redagując tu m.in. stronę internetową. Była też gospodynią prowadzonej przez Leśny Park „Spiżarni Kujawskiej” na bydgoskim Starym Rynku, gdzie organizowała „Podwieczorki Regionalne”. Współorganizowała z Leśnym Parkiem w Myślęcinku – Jarmark Kujawsko-Pomorski, który jest w województwie jedną z najstarszych imprez popularyzujących folklor, kulturę ludową i dziedzictwo kulturalne i kulinarne regionu kujawsko-pomorskiego.

Publikowałaa w latach 2012-2018 teksty o folklorze i ludziach naszego Regionu w bydgoskich redakcjach: „Nasz Dom Europejski” oraz „Tygodnik Bydgoski”. Jest mocno związana z regionem kujawsko-pomorskim, także jako konferansjerka i prezenterka  wielu  imprez folklorystycznych, prowadząc m.in. lokalne DOŻYNKI I FESTYNY LUDOWE. Jest także śpiewającą członkinią trzech ludowych zespołów muzycznych: „Wrzos” z Sicienka, „ Wesołe Gospodynie” z Koronowa oraz „Łochowianie” z Łochowa.

Za swoją prasowo-folklorystyczną działalność, w czerwcu 2016 otrzymała prestiżową nagrodę im. Tadeusza Nowakowskiego – przyznaną przez Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – za propagowanie folkloru w kraju i zagranicą.

Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy”– to czternastoosobowy zespół prezentujący muzykę kujawską, działający przy Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim. Zespół propaguje autentyczny folklor Kujaw w pieśniach, tańcach i obrzędach.

Grupę tworzą osoby, których połączyła pasja śpiewania i miłość do ziemi kujawskiej. Twórcą zespołu był wspaniały muzyk i folklorysta pan Tadeusz Zieliński. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Pan Tomasz Majchrzak , a opiekę nad zespołem prowadzi obecnie pani Anna Szczepaniak

Zespół bierze udział w licznych przeglądach festiwalach zdobywając nagrody np.

III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nakle w 2011 r , w tym samym roku zespół zdobył III miejsce na XXX Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku. W 2013 roku zespół zdobył II miejsce oraz wyróżnienie dla kapeli ludowej w Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Aleksandrowie Kujawskim oraz III miejsce na Festiwalu muzyki Kujawskiej „Bliżej korzeni” w Raciążku. Rok 2014 również obfitował w sukcesy. Zespól otrzymał nagrodę specjalną podczas 43 Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. III miejsce podczas Festiwalu Muzyki Kujawskiej „Bliżej Korzeni” w Zbrachlinie oraz nagrodę Grand Prix w Przeglądzie Seniorów w Aleksandrowie. W roku 2015 zespól ponownie wywalczył Grand Prix w Aleksandrowie oraz zajął 1 miejsce wśród zespołów folklorystycznych na Przeglądzie w Chełmnie. W roku 2016 zespól zajął 2 miejsce na 45 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku . W 2017 r solistka zespołu Agata Kubajka zajęła 3 miejsce w 46 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku w kategorii soliści.

W roku 2019zespół zdobyły wyróżnienie w kategorii grup śpiewaczych podczas 28 Festiwalu Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w Szprotawie woj., Zielonogórskie.

W 2021 roku zespół zdobył wyróżnienie w I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” organizowanego przez Centrum Kultury Gminy Kutno.

W 2022 roku na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” w Leszczynku zespół zdobył Nagrodę Publiczności

Skład kapeli: akordeon – Tomasz Majchrzak, bęben – Anna Szczepaniak

Krystyna Mielczarska, miłośniczka folkloru Kujaw.

Od 1987 roku , niemal przez całe życie zawodowe związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka.

W 2017 roku założyła Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” wspierając  działalność Zespołu poprzez zakup kostiumów, edukację artystyczną tancerzy.

Od kilku lat jest koordynatorem Izby Tradycji Kujaw w Centrum Kultury „Browar B.”, prowadzi m.in. warsztaty z edukacji regionalnej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Justyna Słomska-Nowak. Jest Kujawianką. Jest etnologiem. W latach 2002-2006 słuchaczka Wydziałowego Studium Doktoranckiego Wydziału Historycznego UAM. W 2007 roku obroniła pracę doktorską, której promotorem był prof. dr hab. Zbigniew Jasiewicz, pt.:Zróżnicowanie regionalne polskiej sztuki ludowej. Na podstawie badań w Wielkopolsce, Ziemi Łowickiej i Ziemi Krakowskiej.
Studia etnologiczne w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Jasiewicza o obroniona w 2002 roku pt.: Koncepcja sztuki nieprofesjonalnej jej terenowa weryfikacja. Na przykładzie działalności wybranych twórców „ludowych”. W trakcie prowadzenia badań terenowych współpracowała z Muzeum w Łowiczu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Poznaniu.
Obecnie pracuje jako redaktorka w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – gdzie pełni funkcję kierownika Działu Wydawnictw i Biblioteki.
Miłośniczka polskiej sztuki ludowej i strojów.

Więcej
artykułów

Aktualności

Zdrowie w rytmie walca

Wczoraj Stowarzyszenie Miłośników Tańca w Solcu Kujawskim wraz z Soleckim Centrum Kultury zaprosiło Państwa na wydarzenie pn. „Andrzejkowy krok do zdrowia”.