Szukaj

Dożynki 2023

Burmistrz Solca Kujawskiego
Sołtys Sołectwa Kujawska
Dyrektor Soleckiego Centrum Kultury

zapraszają na

DOŻYNKI GMINNE
w Solcu Kujawskim 9 września 2023r.

Parking Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” 3

FOTORELACJA

fot. Bartosz Pelikant i SCK

Zespół Folklorystyczny „Solecczanie”

Zespół Folklorystyczny „Solecczanie” powstał w 1987 r. jako amatorski zespół ludowy „Solecczanki”, którego założycielkami były kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. W 1988 r. do zespołu dołączył solista. Od tej chwili zespół przyjął oficjalną nazwę „Solecczanie”. Przez wszystkie lata swej działalności zespół bierze czynny udział w uroczystościach na terenie Solca Kujawskiego oraz w licznych Przeglądach Amatorskich Zespołów Ludowych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.

Zespół Pieśni i Tańca “Młody Toruń” to amatorski zespół artystyczny o profilu folklorystycznym skupiający dzieci i młodzież z toruńskich szkół podstawowych, średnich oraz studentów uczelni wyższych. Działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Zespół powstał 1 kwietnia 1964 r. Historia „Młodego Torunia” jest bogata i ciekawa, wypełniona przede wszystkim tysiącami systematycznie odbywanych prób, koncertami, obozami szkoleniowo-wypoczynkowymi, imprezami wewnątrzzespołowymi, uczestnictwem w przeglądach, konkursach, festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. To również prawie 50 artystycznych wypraw zagranicznych oraz mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym najbardziej znaczące dla zespołu medale: „Zasłużony dla Torunia”, „Zasłużony dla Województwa Toruńskiego” oraz „Honorowy Medal Thorunium”. Zespół doczekał się również kilku publikacji dokumentujących jego dzieje i działalność.
Obecnie zespół składa się z czterech grup tanecznych, kapeli oraz grupy wokalnej. Na zajęcia uczęszczają dzieci i młodzież wieku od 5 do ponad 25 lat. Na program zespołu składają, się tańce, piosenki, zabawy z różnych regionów kraju, polskie tańce narodowe i obrzędy . Od 1994 r. Zespół Pieśni i Tańca “Młody Toruń” jest członkiem polskiej sekcji międzynarodowej rady stowarzyszeń folklorystrycznych, festiwali i sztuki ludowej CIOFF.

Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” to Grupa Dorosła Stowarzyszenia Popierania Kultury „Młody Toruń”, która skupia byłych tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka w wieku od 30 do 60 lat. Tańczą i śpiewają razem już od ponad 10 lat, występując w Toruniu i poza nim na różnego rodzaju koncertach, imprezach oraz festiwalach prezentując folklor z różnych regionów naszego kraju oraz polskie tańce narodowe.
W roku 2018 zdobyli II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu zespołów folklorystycznych „O kujawski wianek”; w 2019 roku Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” zostało najlepszym zespołem w Tańcach Polskich Polskiej Sekcji CIOFF w kat. VII-ej. , zdobyli tytuł dla Najlepszej Pary Roku w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF oraz najlepszego instruktora w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF; w 2019 roku z dumą reprezentowali Toruń w Łucku na Ukrainie z okazji 934. rocznicy jego lokacji oraz 590. rocznicy Zjazdu Monarchów Europejskich; w 2021 roku Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej ,,Młody Toruń” zostało najlepszym zespołem w Tańcach Polskich Polskiej Sekcji CIOFF w kategorii VII-ej, zdobyli tytuł dla Najlepszej Pary Roku w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF w kat. VII -ej oraz najlepszego instruktora w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF; w 2022 roku brali udział w VI Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Jedwabnie; 23 kwietnia 2023 r. pary taneczne ze Stowarzyszenia zdobyły tytuł MISTRZA POLSKI w tańcach Polskich Polskiej Sekcji CIOFF w kat. VII i kat. VIII; 30 kwietnia 2023 – I miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego w Brześciu Kujawskim; 25 czerwca 2023 – Nagroda Specjalna Starosty Aleksandrowskiego na 50 Festiwalu Folkloru Kujaw w Ciechocinku.
Członkowie Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej ,,Młody Toruń” angażują się w wydarzenia , których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Realizacji powyższych wydarzeń towarzyszy edukacja uczestników w zakresie tradycji regionalnych i narodowych.
Jak widać wiek nie jest przeszkodą do realizacji swojej pasji. A pasja jest zaraźliwa, tak więc jeżeli ktoś kiedyś miał przygodę z tańcem folklorem , to grupa dorosła SPKL ,,Młody Toruń” zaprasza w swoje szeregi.
Instruktorem jest pani Katarzyna Bilska.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej jest kontynuatorem działalności zespołu który powstał w październiku 1968 r. Twórcą i pierwszym kierownikiem oraz choreografem był Kazimierz Jóźwiak. 
Zespół dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, bogatym strojom oraz wspaniałym układom choreograficznym odnosił międzynarodowe sukcesy czym rozsławiał Kutno w kraju i zagranicą  wystawiając wiele programów folklorystycznych z różnych regionów Polski, reprezentując je na wielu krajowych i zagranicznych scenach. Zespół koncertował w Bułgarii,  Rumunii, na Węgrzech, w byłej NRD, Czechosłowacji, ZSRR oraz wielokrotnie w Jugosławii. 
Po śmierci Kazimierza Jóźwiaka nowym kierownikiem zespołu w roku 1979 został Jerzy Papiewski. Jednak w 1990 roku, wskutek niesprzyjających okoliczności podjęto decyzję o zakończeniu działalności zespołu.
Zespół reaktywował się w czerwcu 2008 roku, dzięki zabiegom wielu osób w tym Krystyny Korkus, która zarejestrowała go jako stowarzyszenie, a w latach 2008-2013 była jego Prezesem.
Podczas imprezy Święto Róży odbył się jubileuszowy  koncert z okazji 40-lecia Zespołu – był to pierwszy koncert, który zgromadził wielotysięczną publiczność i okazał się wielkim sukcesem.
Od tej pory zespół koncertuje w kraju i za granicą – uczestniczył w festiwalach krajowych i zagranicznych w Macedonii, we Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, dwukrotnie w Grecji, Gruzji, Czarnogórze, Indiach oraz Turcji. W 2018 r wziął udział w Wielkanocnym  specjalnym wydaniu odcinka Familiady w Programie TV.
Obecnie Prezesem i koordynatorem ZPiTZK jest Bożena Szymczak – Kańska a zastępcą Beata Cieślak. Choreografem Patrycja Bouts – autorka wielu suit tanecznych prezentowanych przez zespół a kierownikiem kapeli i chórmistrzem Michał Mroziński .
W skład zespołu wchodzą trzy grupy taneczne: dzieci, młodzież i dorośli.
W październiku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej obchodzi Jubileusz 55-lecia – od powstania zespołu i 15 lat od jego reaktywacji.

Zespół O To Chodzi to półfinaliści 6 i 7 edycji programu Disco Star oraz zdobywcy licznych nagród festiwalowych takich jak Marywilska 44, Zambrów, Disco Bandżo, zwycięscy festiwalu Disco Mazovia 2019. Wokalistka – Alex – to zdobywczyni 2 miejsca w programie „Szansa Na Sukces – Opole 2022”. Zespół o brzmieniu folk – disco, którego utwory porywają do tańca i wspólnej zabawy.

dozynki_5_o to chodzi

Folkowo – rockowy zespół Turnioki nieprzerwanie koncertuje od 2000 roku. Ich dorobek to ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą (Indie, Meksyk, Niemcy, Belgia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry) 
Muzyka Turnioków to połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. W ich utworach znajdziecie odniesienia do góralskich, znanych utworów w nowych aranżacjach, oraz piosenki autorskie. Zespól to profesjonalni muzycy, pełni charyzmy, każdy ich występ to prawdziwe taneczne show, góralski humor i porządna dawka energetycznych wrażeń. Publikowała w wielu czasopismach, m.in.. „Akant”, „Metafora”, almanachach, brała udział w audycjach radiowych, prowadziła warsztaty poetyckie z dziećmi, podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Zasiadała w jury konkursów poetyckich oraz recytatorskich.
Jest pasjonatką recytacji i swoją pasję przenosi na uczniów. Od wielu lat w SP nr 1 prowadzi akcję Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Konkurs Recytatorski „Wersik”.
W 2018 roku otrzymała Medal im. Jakuba Wojciechowskiego za krzewienie kultury robotniczej, w 2022 roku odebrała honorową odznakę Ministra Kultury i Sztuki „Za zasługi dla kultury polskiej”. Jest szczęśliwą matką nastolatków Zoi i Tymona.

Niespodzianka Pana Janka to zespół folkowy wykonujący muzykę ludową we własnych, współczesnych aranżacjach. W ich różnorodnych opracowaniach przeplatają się różne style muzyczne.
Koncerty Zespołu Niespodzianka Pana Janka to wiele dobrej muzyki oraz zabawy dla każdego, niezależnie od wieku.
W skład zespołu wchodzą: Milena Pilkiewicz – wokal, Mirosław Niemczyk – skrzypce, Rafał Chmiel – harmonia guzikowa, Nikodem Wróbel – gitara elektryczna, Piotr Szczepańczyk – gitara basowa, Wojciech Jerzy Szachnowski – perkusja.

Zobacz
PodobneDOŁĄCZ DO NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ!

Otrzymasz najnowsze informację związane z Soleckim Centrum Kultury.