Szukaj

„Skąd się biorą słowa” – w kręgu rozmów

Właśnie zakończyło się spotkanie z dr Alicją Żaguń, organizowane w ramach cyklu „W kręgu rozmów”, przez Akademia Aktywności w Solcu Kujawskim wraz z Soleckim Centrum Kultury.

Wieczór zatytułowany był „Skąd się biorą słowa”.

Pani Alicja Zaguń, która jest językoznawcą i wykładowcą akademickim, opowiedziała nam niezwykłą historię zagadnień, związanych z słowotwórstwem, powstawaniem i przenikaniem do języka polskiego nowych słów, zmiany ich znaczeń, oraz wszystkiego tego, co sprawia, że o języku polskim mówimy, że jest językiem żywym, zmieniającym się. A uczyniła to w sposób na tyle ciekawy i zajmujący, że uczestnicy spotkania nie spostrzegli się, jak minęły dwie godziny.

Pani Alicjo – raz jeszcze bardzo dziękujemy za ciekawy wykład, przebyliśmy pasjonującą, językową wyprawę w czasie.

fot:. Bartosz Pelikant


Już 8 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich soleckich seniorów i nie tylko na niezwykle interesujące spotkanie, realizowane w ramach cyklu „W kręgu rozmów”. Gościem wydarzenia będzie dr Alicja Żaguń, językoznawca, wykładowca akademicki, znana solecczanom także z racji wieloletniej pracy w soleckim samorządzie. Przez wiele lat związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym też uzyskała tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie i specjalności językoznawstwa. Wykładała m.in. podstawy języka staro-cerkiewno-słowiańskiego oraz gramatykę historyczną języka polskiego.

Rozmowa zatytułowana „Skąd się biorą słowa” meandrować będzie wokół zagadnień związanych z słowotwórstwem, powstawaniem i przenikaniem do języka polskiego nowych słów, zmiany ich znaczeń, oraz wszystkiego tego, co sprawia, że o języku polskim mówimy, że jest językiem żywym, zmieniającym się.

Spotkanie z Panią Alicją Żaguń poprowadzi Wojciech Elszyn – Akademia Aktywności w Solcu Kujawskim

Zapraszamy serdecznie wszystkich soleckich seniorów, a także innych mieszkańców, chcących posłuchać opowieści o słowotwórczych zakamarkach naszego języka.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Zobacz
Podobne

Wakacje z SCK

Wakacje! Znowu są wakacje! To czas dobrej zabawy i spełniania pragnień, ale jest to też idealny czas na próbowanie nowych aktywności!DOŁĄCZ DO NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ!

Otrzymasz najnowsze informację związane z Soleckim Centrum Kultury.